Burza magnetyczna potrwa dna dni, możliwa obserwacja zorzy polarnej na terenie naszego kraju

Kategorie: 

Źródło:

Już od dzisiaj rozpoczyna się burza geomagnetyczna która potrwa przynajmniej dwa dni a podczas jej trwania nad naszym krajem może pojawić się zorza polarna. 
 
 
 
 
 
Burza jest skutkiem dotarcia do ziemskiej magnetosfery wiatru słonecznego o zwiększonej prędkości, który jest emitowany z dziur koronalnych znajdujących się obecnie na środku tarczy słonecznej. Już teraz indeks planetarny Kp wskazuje wartość -6 co sugeruje możliwość pojawienia się zorzy polarnej w północnych częściach Polski. 
 
 
Aktualne wskaźniki pola magnetycznego Ziemii oraz indeks planetrany Kp
 

 
 
 
Według prognoz burza która zaczęła się dzisiaj skończy się dopiero w czwartek a jej maksymalna siła powinna przypaść na jutrzejszą noc kiedy to indeks planetarny Kp ma przez długi okres czasu wynosić 6 a jak wiemy pewnie i więcej. Jest to wystarczająca wartość do ujrzenia zorzy polarnej z terenu naszego kraju. Oczywiście wszystko będzie zależeć od polaryzacji, kiedy ta będzie ujemna zorza będzie pojawiać się w Europie natomiast gdy ta będzie dodatnia zorza pojawi się w Ameryce Północnej. Więcej informacji będziemy podawać na naszym profilu fb. 
 
 
Prognoza zorzy polarnej oraz indeksu planetarnego Kp 
 


 
 
 
Źródła:
http://spacew.com/
http://solarham.net/
https://www.spaceweatherlive.com/

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Elo

A ja mam nocki w tym

A ja mam nocki w tym tygodniu. Jak coś się pojawi w centrum dam znać na fb, na wszym profilu Smile

0
0

Skomentuj