Seria rozbłysków klasy M rośnie z regionu 2297 jedno CME skierowane w stronę Ziemi

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

Od dwóch dni wciąż utrzymuje się dość wysoka aktywność słonencza, aktywny rejon oznaczony numerem 2297 raz po raz produkuje rozbłyski klasy M które zaczynają być coraz bardziej geoefektywne.

 

Od momentu gdy w niedzielę pisaliśmy o rozbłysku M9.2 rejon 2297 wygenerował już sześć kolejnych rozbłysków tej klasy kolejno były to: M4.5, M5.8, M5.1, M2.9, M1.8 oraz M2.6. Region z którego obrębu powstają wszystkie rozbłyski coraz bardziej przesuwa się na środek tarczy słonecznej co oznaczacza że każdy rozbłysk z tego rejonu może być już geoefektywny a powstałem podczas niego CME(koronalny wyrzut masy) mogą spowodować burze geomagnetyczną na ziemi.

 

Rozbłyski klasy M z rejonu 2297 oraz powstałe podczas nich CME

Region 2297 posiada strukturę magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" i wciąż powiększa zarówno swój rozmiar jak i potencjał. Według najnowszych prognoz istnieje bardzo duże prawdopodobieńśtwo na kolejne rozbłyski klasy M oraz także klasy X. W najbliższych dniach możemy spodziewać się burzy geomagnetycznaej na poziomie G1 po dotarciu jednego z CME wyprodukowanego podczas ostatnich rozbłysków.

 

Aktywny rejon 2297

 

 

Źródła:

htttp://www.swpc.noaa.gov

http://solarham.net

http://www.spaceweatherlive.com

http://sdo.gsfc.nasa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj