Zbliżają się bardzo aktywne regiony, pierwszy z nich wyprodukował właśnie flarę M6.5

Kategorie: 

Źródło:

Wygląda na to, że relatywnie niska aktywność słoneczna trwała tylko kilka dni od wschodu zbliżają się przynajmniej dwa bardzo aktywne regiony.
 
 
 
Pierwszy z nich pokazuję się już na północnym wschodzie nad równikiem. Rejon ten nie posiada jeszcze numeracji ani klasyfikacji magnetycznej, ponieważ nie jest jeszcze w całości widoczny. Region ten pokazał już swój potencjał pierwszego listopada kiedy to wygenerował potężne CME(koronalny wyrzut masy), którego mały komponent powinien dotrzeć do ziemskiej magnetosfery. Instrumenty satelity GOES15 zarejestrowały ten rozbłysk jako flarę C9.7, jednka jak już wiemy rejon był jeszcze daleko na wschodzie i rozbłysk był w rzeczywistości dużo silniejszy. Dzisiaj około godziny dwunastej czasu polskiego z tego samego rejonu wzniosła się flara która została sklasyfikowana jako M2.2, jednak bardzo szybko agencje NASA i NOAA oznajmiły iż mógł być to rozbłysk klasy X.
 
 
Rozbłysk M6.5
 
 
Nie dysponujemy jeszcze dokładnymi zdjęciami nowego regionu, więc ciężko nam określić jego rozmiar, jednak potencjał wydaję się być bardzo duży. Kolejny groźny rejon pojawi się na tarczy słonecznej w ciągu następnych 30 godzin i wydaję się być dużych rozmiarów. Natomiast dawny region 2192 ma się na razie bardzo dobrze po "drugiej stronie" i za nie całe dwa tygodnie powinien pojawić się znowu.
 
Nowy rejon na wschodzie 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://www.solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj