Wzrost aktywności słonecznej, trzy rozbłyski klasy M oraz erupcja plazmy

Kategorie: 

Źródło:

W ciągu ostatnich dni aktywność słoneczna wzrosła do wysokiego poziomu, głównie dzięki regionowi oznaczonemu numerem 2257 który wyprodukował trzy rozbłyski klasy M
 
 
 
Wczoraj pierwszy z nich to M5.6 chwile później mieliśmy "poprawkę" M4.9 oraz dzisiaj M2.2. Rejon 2257 posiada klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta", jednak znajduję się już bardzo blisko zachodniej krawędzi i rozbłyski z jego obrębu nie będą geoefektywne. Rejon powinien zniknąć z widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. 
 
Rozbłyski klasy M z rejonu 2257
  
 
Kolejnym godnym uwagi zjawiskiem była duża erupcja plazmy z poniedziałku, naładowane cząsteczki plazmy zostały z ogromną siłą wyrzucone w przestrzeń kosmiczną i mogą dotrzeć do naszej magnotesfery w ciągu najbliższych godzin, jednak jeżeli tak się stani burza geomagnetyczna nie będzie zbyt duża z powodu miejsca w którym wystąpiło to zjawisko.
 
Erupcja plazmy z okolic regionu 2259

 
Rejon 2259 z którego obrębu miało miejsce wyżej wspomniane zjawisko systematycznie zwiększa swój obszar oraz potencjał, aktualnie posiada klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma" jednak ta szybko może uledz zmianie. Rejon ten znajduję się na środku tarczy słonecznej a więc każdy ewentualny rozbłysk z tego regionu będzie geoefektywny. W najbliższych dniach możemy spodziewać się dość wysokiej aktywności słonecznej głównie z powdou rejonów 2257 oraz 2259. Warto również zwrócić uwagę na dwa powracające rejony które pojawią się na tarczy słonecznej za kilkanaście godzin.
 
Region 2259 oraz powracające dawne rejony
  
 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj