Wiatr słoneczny z ogromnej dziury koronalnej dotarł do Ziemi

Kategorie: 

Źródło:

Nasza planeta znalazła się pod wpływem strumienia naładowanych cząstek, który dociera do nas z rozległej dziury koronalnej. W pewnym momencie prędkość wiatru słonecznego wzrosła dzisiaj ze zwykłych 400 km/s do aż 800 km/s.

 

Ten silny strumień uderzył w ziemskie pole magnetyczne, ale ze względu na niewielką gęstość nie wywołał on znaczącej burzy magnetycznej. Mimo to można się spodziewać powstania licznych zórz polarnych w obrębie koła podbiegunowego. Obecnie prędkość wiatru słonecznego nieco spadła i wynosi 640 km/s. Może dochodzić do okresowego zwiększenia prędkości strumienia naładowanych cząstek w dniach od 13 do 15 stycznia bieżącego roku.

Astrofizycy sa nieco zaskoczeni, że kilka ostatnich silnych zjawisk solarnych nie spowodowało znaczących perturbacji na Ziemi. Spodziewano się silnej burzy magnetycznej, która miałą spowodować liczne zorze polarne również w naszych szerokosciach geograficznych, ale nic znaczącego się nie wydarzyło. Aktywność naszej gwiazdy w ostatnich dniach zdecydowanie maleje.

 

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj