Wciąż utrzymuje się niska aktywność słoneczna, możliwy pierwszy od blisko trzech lat dzień bez plam na Słońcu

Kategorie: 

Źródło:

Pomimo ostatniego rozbłysku klasy M który powstał z regionu którego nie widzimy już na tarczy słonecznej, aktywność naszej gwiazdy utrzymuję się na niskim poziomie.
 
 
Region który przed kilkoma dniami wyprodukował flarę M1.3 schował się już za zachodnią granicą widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej. Pozostałe cztery regiony znajdujące się obecnie na tarczy słonecznej tracą zarówno swój potencjał jak i rozmiar. Obecnie największym rejonem jest region oznaczony numerem 2073, jednak prognozy na temat rozbłysków z tego rejonu są znikome, 10 procent na rozbłysk klasy M i 1 na najwyższą klase X.
 
Aktywny region 2073 
 
Jeżeli do czasu aż regiony które teraz znajdują się po zachodniej stronie tarczy słonecznej nie znikną z widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej, nie pojawi się żaden nowy region lub nie powróci stary możemy mieć pierwszy od blisko trzech lat dzień który zwany jest "Spotless Day" . Jest to dzień w którym na widocznej z ziemi tarczy słonecznej nie znajduję się żaden aktywny region. Patrząc na drugą stronę Słońca widzimy dwa dawne rejony które w ciągu tygodnia powinny powrócić na tarczę słoneczną. Jednak do tego czasu obecne mogą całkowicie zniknąć, istnieje również prawdopodobieństwo powstania nowych aktywnych rejonów, jednak aktualnie mało na to wskazuje.
 
Obecne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej oraz ich aktywność


 
 
 
Źródła:
http://spaceweather.com
http://solarham.net
http://www.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj