W grudniu spodziewane są największe zorze polarne od lat

Kategorie: 

Źródło:

Według naukowców z NASA, w tym miesiącu należy się spodziewać szczególnie dużej ilości zórz polarnych. Niektórzy sugerują, że najbliższe tygodnie to najlepszy czas na obserwowanie zórz polarnych, ma to być wynikiem przebiegunowania Słońca. Biura turystyczne organizujące wyjazdy w rejony polarne odczuwają zdecydowany wzrost zainteresowań podróżami w miejsca, gdzie będzie można je zobaczyć.

 

Grudzień będzie szczególnym miesiącem. W najbliższych dniach ma dojść do przebiegunowania naszej gwiazdy. Zjawisko takie występuje, co 11 lat i właśnie teraz pojawiają się pierwsze symptomy wskazujące na to, że właśnie zaczyna się to ponownie. Intensywność zórz polarnych zależy zwłaszcza od aktualnej aktywności słonecznej. Jak mogliśmy zaobserwować w poprzednich miesiącach była ona dosyć spora, ale poprzednim razem był bardzo gwałtowny w porównaniu do tego.

 

Według naukowców z Uniwersytetu Stanforda z Wilcox Solar Observatory, biegun północny Słońca już zmienił biegunowość a południowy jest w trakcie i technicznie Słońce czasowo ma teraz dwa bieguny południowe. Sam proces przebiegunowania będzie przypominał przypływ na oceanie, czyli linie pola magnetycznego Słońca powoli osłabną i wzrosną. Proces ma trwać około 10 dni.

 

Uczeni nie wykluczają, że w tym czasie może dojść do zakłóceń działania ziemskich satelitów. Dotyczy to również ciągłości pracy systemu pozycjonowania GPS. Nie można też wykluczyć, że dojdzie do awarii niektórych sieci energetycznych. Zorze polarne w okresie przebiegunowania gwiazdy wzrastają głównie dlatego, że linie pola inaczej odchylają wiatr słoneczny, co może powodować skumulowaną jego ilość docierającą do ziemskiej magnetosfery. Oczekuje się zatem, że grudniowe pokazy zorzy będą szczególne. Zapowiada się najpiękniejszy spektakl od miesięcy, a może i od lat.

 

 

Źródła:

http://www.care2.com/causes/the-suns-magnetic-field-is-about-to-flip-and-it-will-be-beautiful.html#13861674433201&action=collapse_widget&id=1941887

http://news.sky.com/story/1169107/sun-set-to-flip-upside-down-within-weeks#

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj