Utrzymuje się niska aktywność słoneczna

Kategorie: 

Źródło:

Jak pisaliśmy kilka tygodni temu obecne maksimum dwudziestego czwartego cyklu słonecznego charakteryzuje się czętymi i nagłymi zarówno wzrostami jak i spadkami aktywności słonecznej. Od blisko tygodnia obserwujemy jak aktywność naszej gwiazdy utrzymuje się na dość niskim poziomie.
 
 
Od ostatniego rozbłysku klasy M który miał miejsce ósmego maja minął ponad tydzień. Przez ten czas Słońce jest w miarę spokojne, notuję się tylko słabe rozbłyski klasy C a promieniowanie aktualnie utrzymuję sie w granicy poziomu B5.
Jedną z głównych przyczyn takiej aktywności jest obecnie mała ilość aktywnych regionów znajdujących się na tarczy słonecznej. Aktualnie mamy ich pięć z czego tylko jeden nowo powstały znajdujący się po wschodniej stronie tarczy słonecznej przybiera powoli na sile. Reszta regionów znajdujących się po zachodniej stronie traci swój potencjał i nie powinna wygenerować żadnych zanczących rozbłysków.
 
Rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej oraz ich obecna aktywność




 
 
W tym momencie jedyny rejon któremu warto poświęcić trochę uwagi to ten oznaczony numerm 2071. Jest to nowy region który dopiero pojawił się po wschodniej stronie tarczy słonecznej, bardzo powoli zwiększa swój potencjał i aktualnie posiada klasyfikację magnetyczną beta, która jednak w najbliższych godzinach powinna zmienić się na beta-gamma. Warto również zwrócić uwagę na nieoznaczony jeszcze rejon który pojawia sią na regionem 2071. Prawdopodobnie otrzyma on numerację 2072, jednak do jakich ewentualnie rozbłysków będzie zdolny dowiemy się w najbliższym czasie.
 
Aktywny region 2071



 
 
Trudno w tym momencie przewidzieć kiedy może nas czekać kolejny wzrost aktywności słonecznej, jednak przy tak dynamicznie zmieniającej się sytuacji z jaką mamy do czynienia w obecnym cyklu może to nastąpić w ciągu kilku dni a może dopiero po kilku tygodniach.
Obecny rozkład regionów na tarczy słonecznej bardzo przypomina ten z maja zeszłego roku, więc istnieje prawdopodobieństwo zwiększenia aktywności naszej gwiazdy pod koniec miesiąca.
 
Rozmieszczenie regionów oraz ich aktywność w maju 2013r.


 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://www.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj