Uaktywnienie regionów na środku tarczy słonecznej, możliwe rozbłyski skierowane bezpośrednio w Ziemię

Kategorie: 

Źródło:

Ostatnimi czasy obserwowaliśmy iż plamy zbliżające się z reguły do środka tarczy słonecznej traciły swój potencjał i nie zagrażały zbytnio Ziemi większymi rozbłyskami, teraz ta sytuacja zaczyna wyglądać zupełnie inaczej.

 

Aktywny region o numerze 2036 powstał zaledwie dwa dni temu i właśnie gdy zaczął zbliżać się do środka tarczy słonecznej dosłownie "rósł w oczach" z małej pojedyńczej plamki alfa powstał region składający się z ośmiu plam i posiadający już strukturę magnetyczną beta-gamma, jednak patrząc jak szybko zachądzą procesy w jego obrębie można stwierdzić, że szybko otrzyma klasyfikację beta-gamma-delta. Region zaczyna znajdować się praktycznie na środku tarczy słonecznej, więc każdy powstały z jego obrębu rozbłysk będzie geoefektywny.

 

Kolejne dwa aktywne regiony którym warto się przyjrzeć to kolejno 2034 oraz 2035 zarówno jeden jak i drugi posiada klasyfikację magnetyczną beta-gamma a ich potencjał i wielkość cały czas rośnie. Rejon 2035 znajduję się na wprost Ziemi nad równikiem natomiast 2034 znajdzie się w pozycji geoefektywnej w ciągu najbliższych kilkunastu godzin. Na wschodzie wyłania się kolejny nowy region który nie otrzymał jeszcze swojej nowej numeracji. W najbliższych dniach istnieje spore prawdopodobieństwo rozbłysku klasy M i małe klasy X, jednak przy tak szybko zmieniających się strukturach magnetycznych regionów to prawdopodobieństwo powinno rosnąć.

 

Aktywny region 2034

 

Aktywny region 2035

 

Aktywny region 2036

 

Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej ich aktywność oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego

 

 

 

 

Źródła:

http://solarham.net

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

http://www.swpc.noaa.gov

http://spaceweather.inf.brad.ac.uk

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj