Trwa burza magnetyczna po ostatnich rozbłyskach na Słońcu

Kategorie: 

Źródło:

Kilka godzin temu rozpoczęła się średniej siły burza geomagnetyczna która jest wynikiem dotarcia do ziemskiej magnetosfery części koronalnego wyrzutu masy z ostatnich rozbłysków na Słońcu
 
 
 
W godzinach nocnych polskiego czasu dotarło do Ziemi CME(koronalny wyrzut masy), jednak jak dotąd wszystko wskazują na to iż burza nie będzie tak duża jak zakładały to wcześniejsze wyliczenia astrofizyków. Aktualnie poziom indeksu Kp wynosi 5 co odpowiada burzy geomagnetycznej o sile G1. Według najnowszych prognoz w ciągu najbliższych godzin może on wzrosnąć do maksymalnej granicy 7, jednak dane uaktualniane są co piętnaście minut, więc trudno jest stwierdzić jak duża będzie burza oraz ile będzie trwała. Warto również zwrócić uwagę iż podczas burz geomagnetycznych u nie których ludzi mogą wystąpić objawy: zmęczenie, senność, drażliwość czy też problemy z błędnikiem.
 
Poziom elektronów, stan pola magnetycznego oraz planetarny indeks Kp




 
 
W tym momencie na wyższych szerokościach geograficznych tworzą się zorze polarne, jednak istnieje nikłe prawdopodobieństwo żeby to piękne zjawisko dotarło do granic Polski. Po raz kolejny możemy się przekonać, że pierwsze wyliczenia astrofizyków które występują zaraz po powstaniu CME są często nie trafnę. Najlepszym sposobem dowiedzenia się jak silna będzie burza magnetyczna jest satelita ACE do którego godzinę przed Ziemią docierają cząsteczki plazmy. Wtedy dowiadujemy się jaką posiadają one polaryzację i czy odbiją się od naszej magnetosfery czy też bardziej przenikną w nią.
 
 
Aktualny zasięg zorzy polarnej, oraz jej widok z Calgary w Kanadzie



 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://www.swpc.noaa.gov
http://spacew.com
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Anakin

CME było dość spore w dodatku

CME było dość spore w dodatku oberwaliśmy od wiatru słonecznego z dziury koronalnej dlatego burza trwała ponad dwa dni.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj