Stary region 2065 wygenerował bardzo silny rozbłysk po drugiej stronie Słońca, rośnie aktywność również od strony Ziemi

Kategorie: 

Źródło:

Od kilku dni systematycznie rośnie aktywność słoneczna, plamy zwiększają zarówno swój potencjał jak i rozmiar. Do tego od wschodu zbliżają się nowe oraz powracają dawne aktywne regiony.
 
 
 
W piątek pisaliśmy o tym, że aktywność słoneczna w najbliższych dniach może wzrosnąć i tak też się stało. Jeszcze w piątek mieliśmy tylko pojednyncze rozbłyski klasy C, natomiast w tym momencie stały się one "normalnością". Dziennie rejestruję się już od kilku do kilkunastu rozbłysków tej właśnie klasy, największy i najgroźniejszy obecnie region to ten oznaczony numerem 2085, posiada on klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta i jest w stanie wygenerować rozbłysk klasy X. Rejon ten znajduję się aktualnie praktycznie na samym środku tarczy słonecznej, więc każdy ewentualny rozbłysk z tego regionu będzie geoefektywny.
 
Aktywny region 2085
 
 
 
Warto zwrócić uwagę również na to co dzieje się za wschodnią krawędzią, stary region oznaczony numerem 2065 przetrwał pełny obrót i widać, że wciąż jest w stanie generować bardzo silne rozbłyski. Rejon ten pojawi się na tarczy słonecznej w ciągu najbliższych kilkunastu godzin.
W ciągu najbliższych dni możemy sopodziewać się dalszego wzrostu aktywności słonecznej, istnieje duże prawdopodobieństwo rozbłysków klasy M, oraz coraz większe na rozbłysk klasy X.
 
 
Rozbłysk z powracającego regionu 2065

 
Aktualna aktywność słoneczna oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego


 
 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk
http://sdo.gsfc.nasa.gov
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj