Stabilizacja sytuacji na Słońcu

Kategorie: 

Źródło:

Po tygodniu bardzo wysokiej aktywności słonecznej tak jak w ostatnich przypadkach w tym roku nastąpiło zdecydowane uspokojenie sytuacji na naszej gwieździe
 
 
Aktywne regiony które produkowały liczne rozbłyski klasy M odsunęły się na zachód, pozostał tylko region 2087 który wyprodukował trzy rozbłyski klasy X, jednak teraz powoli traci swój potencjał i nie powinien już generować tak wielkich rozbłysków.
 
Aktywny region 2087
 
 
Pozostałe aktywne regiony które znajdują się obecnie na tarczy słonecznej są małe i posiadają klasyfikację magnetyczną co najwyżej beta więc są zdolne do wygenerowania tylko słabego rozbłysku klasy M. Wyjątkiem jest region oznaczony numerem 2089, który posiada strukturę magnetyczną beta-gamma i może popisać się jakąś większą flarą, jednak znajduję się on na zachodnim krańcu tarczy słonecznej i w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin zniknie z "naszego" pola widzenia.
 
Aktywny region 2089 posiadający klasyfikację magnetyczną beta-gamma


 
 
W najbliższych dniach aktywność słoneczna powinna utrzymywać się na dość niskim poziomie z średnimi szansami na rozbłysk klasy M i bardzo małymi na najwyższą klasę X.
 
Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej oraz ich aktywność

 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spacew.com
http://www.lmsal.com
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj