Słońce nadal bardzo spokojne, Dziura koronalna która w świąteczny weekend spowoduje burze geomagnetyczną

Kategorie: 

Źródło:

Słońce nadal pozostaje bardzo spokojne, aktywność utrzymuje się od kilku dobrych tygodni na niskim poziomie tylko z pojedyńczymi rozbłyskami klasy C.
 
 
 
 
 
 
Nieuchronnie zbliża się minimum słoneczna co widać już bardzo wyraźnie. Aktywność słoneczna w ciągu ostatniego miesiąca niezmiernie utrzmuje się na bardzo niskim poziomie. Brak zarówno silnych rozbłysków jak i aktywnych regionów zdolnych by takie wyprodukować. Kolejnym czynnikiem który przekonuje nas do zbliżającego się minimum jest coraz mniejsza ilość protuberancji słonecznych.
 
Ostatnia aktywność słoneczna oraz aktualny wygląd tarczy słonecznej


 
Następną oznaką zbliżającego się minimum jest coraz większa ilość dziur koronalnych powstających na naszej dziennej gwieździe. To właśnie z nich emituje wiatr słoneczny który ostatnio był odpowiedzialny za powstanie zórz polarnych nawet na terenie naszego kraju o czym cały czas na bieżąco informujemy na naszym profilu Fb. Tym razem na środku tarczy słonecznej pojawiła się kolejna duża dziura koronalna, więjący z niej wiatr słoneczny spowoduje burzę magnetyczną w świąteczny weekend. Istnieje prawdopodobieństwo, że w Święta Wielkanocne czeka nas zorza polarna, jednak w tym momencie ciężko ocenić dokładnie szansę. Gdy wiatr dotrze do naszej magnetosfery i rozpocznie się burza będziemy na bieżąco informować o szansach na powstanie zorzy polarnej.
 
 
Dziura koronalna na śrdodku tarczy słonecznej
 

 
 
Z racji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim Państwu dużo zdrowia, szczęścia, ciepła smacznego jajka oraz mokrego dyngusa Wink Mimo, że aktywność słoneczna ostatnio nas nie rozpieszcza mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku czekają nas burze magnetyczne oraz zorze polarne w naszym kraju.
Wesołych Świąt !!
 

 
 
 
Źródła:
http://legacy-www.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika keri.

Jakie cudniaki te króliczki

Jakie cudniaki te króliczki Smile
Miłych przeżyć w oczekiwaniu na to, co wspaniałego nastąpi.

0
0

Skomentuj