Seria rozbłysków klasy M skierowanych w Ziemię

Kategorie: 

Źródło:

Aktywne regiony 1967 oraz 1968 wciąż produkują rozbłyski klasy M, które już teraz są skierowane praktycznie bezpośrednio w Ziemię, od południa powstały cztery z czego najsilniejszy miał siłe M3.1

 

Coraz bardziej rośnie aktywność regionu 1968 który w niedzielę wygenerował w sumie osiem rozbłysków z czego trzy klasy M. Ostatnie cztery rozbłyski klasy M jakie miały wczoraj miejsce to kolejno M1.3 i M1.0 z rejonu 1968 oraz M3.1 i M1.3 z regionu 1967. Zarówno jeden jak i drugi region wciąż posiadają strukturę magnetyczną beta-gamma-delta w dodatku w regionie 1967 aktualnie znajduję się aż osiem plamek delta i znacznie wzrosło prawdopodobieństwo rozbłysku klasy X.

 

W tym momencie według najnowyszych prognoz prawdopodobieństwo rozbłysku klasy M to 85% natomiast klasy X aż 50%, warto zauważyć że tak wysokiego prawdopodobieństwo nie mieliśmy od kilku miesięcy. Każdy ewentualny powstały podczas rozbłysku CME(koronalny wyrzut masy) z racji ułożenia plam na środku tarczy słonecznej będzie z pewnością geoefektywny. Można w najbliższych dniach spodziewać się kilku burz geomagnetycznych, a regiony na pewno nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

 

Rozbłysk M3.1 z regionu 1967

Rozbłyski M1.3 oraz M1.0 z regionu 1968

Plamki delta w regionach 1967 i 1968 oznaczone strzałkami oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego

 

Żródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://spaceweather.inf.brad.ac.uk

http://solarham.net

http://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj