Ryzyko związane z aktywnością Słońca

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

Sztormy słoneczne można klasyfikować w określony sposób. Flary słoneczne są intensywnymi emisjami radiacji i wysyłają fale protonów. Skala pomiarowa intensywności flary mierzona jest w kategoriach - Klasa C, Klasa M i Klasa X najbardziej intensywna.

 

Inne rodzaje zjawisk słonecznych znane są jako koronalne wyrzuty masy które są wielkimi chmurami plazmy i pola magnetycznego które w wyniku erupcji unoszą się z powierzchni słońca i wysyłają w przestrzeń cząstki. Oba zjawiska mają tą samą przyczynę - zakłócenie pola magnetycznego zewnętrznej kronosfery. Oba zdarzenia moga wpływac na życie na Ziemi.Większe flary dla przykładu mogą wpływać na satelity, zakłócać pracę systemu GPS i wysokich częstotliwości radiowych wykorzystywanych w komunikacji, zakłócenia mogą trwać od kilku minut do nawet kilku godzin.

Wpływ jest odczuwalny niemal natychmiast ponieważ docierają na Ziemię w 8 minut. Najwięcej problemów mogą zrobić potężne Koronalne Wyrzuty Masy. Cząsteczki z tych wyrzutów potrzebują więcej czasu aby dosięgnąć ziemi ( zwykle dzień lub dwa) ale gdy już dotrą ich interakcja z ziemskim magnetyzmem może spowodować ogromne "sztormy magnetyczne", które mogą mieć siłę aby spustoszyć ziemskie sieci energetyczne i telekomunikacyjne praktycznie na całym świecie.

 

To może spowodować sporo kłopotów. W zeszłym roku NASA wysłała w przestrzeń tak zwaną Słoneczną Tarczę czyli satelitę prowadzącego stały nasłuch Słońca i stanowiącego swoiste centrum wczesnego ostrzegania dla Ziemi

Co przynieść może przyszłość? Słońce działa w 11 letnim cyklu naukowcy przwidywali szczyt aktywności na lata 2012-2013 by później zmienić prognozę na 2013-2014 jak będzie zobaczymy, ostatni wzrost aktywności słonecznej pokazuję że maksimum może być dopiero przed nami.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika darmi

W ostatnich 6 dniach mieliśmy

W ostatnich 6 dniach mieliśmy ponad 45 rozbłysków różnej klasy. Jedna z najmroźniejszych zim miała miejsce niedługo po największym maksimum aktywności słonecznej w XX wieku w Europie w 1962 roku. Analogicznie, w Grudniu będzie wyjątkowa Zima ? (jak w roku 1962 ? )

0
0

Skomentuj