Rozpoczyna się burza magnetyczna, możliwa obserwacja zorzy polarnej

Kategorie: 

Źródło:

Rozpoczyna się właśnie burza geomagnetyczna o której informowaliśmy w niedzielnym wpisie. W tym momencie sukcesywnie rośnie prędkość wiatru słonecznego oraz zwiększają się poszczególne wskaźniki pola magnetycznego naszej planety
 
 
 
 
Burza tak na dobre powinna się zacząć za kilka godzin. Aktualna prognoza mówi o sile burzy na poziomie G2-G3, czyli wzrost indeksu planetarnego Kp do poziomu 7. Jeżeli prognozy się sprawdzą to nad naszym krajem, poraz kolejny może pojawić się zorza polarna, tym bardziej że sprzyja temu polaryzacja która jest ujemna. To wszystko sprawia, że zorza pojawiać się będzie na terenie Europy a nie Ameryki Północnej. 
 
 
Aktualne wskaźniki pola magnetycznego  
 
 
Burza która właśnie się rozpoczyna jest efektem dotarcia do ziemskiej magnetosfery wiatru słonecznego, pochodzącego z bardzo dużej dziury koronalnej znajdującej się obecnie na środku tarczy słonecznej. Burza prawdopodobnie potrwa przynajmniej dwa dni jak nie więcej, podczas jej trwania możemy spodziwewać się większej siły niż jest prognozowana. U osób wrażliwych na burze magnetyczne mogą pojawić się problemy z samopoczuciem czy też z koncentracją, również bóle głowy, oraz rozdrażnienie.  Jeżeli zorza polarna pojawi się nad naszym krajem, poinformujemy o tym na naszym profilu fb. 
 
 
Dziura koronalna na Słońcu

 
 
 
Źródła:
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://spacew.com
https://www.spaceweatherlive.com
 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj