Rozpoczyna się burza geomagnetyczna, zorza polarna może pojawić się nad naszym krajem

Kategorie: 

Źródło:

W ciągu najbliższej doby do naszej magnetosfery będzie docierał wiatr słoneczny z dziury koronalnej powodując burze geomagnetyczną. Istnie możliwość pojawienia się zorzy polarnej na terenie naszego kraju
 
 
 
Agencja NOAA oszacowała siłę burzy na pozimo G2 co odpowiada indeksowi planetarnemu Kp6. W takim przypadu przy południowej polaryzacji zorza polarna może być widoczna z terenów naszego kraju. Aktulanie burza dopiero nabiera siły i nie wiadomo jeszcze jak będzie jej maksymalna siła. Niestety w tym momemncie wskaźnik Bz jest dodatni co uniemożliwia pojawienie się zorzy polarnej w większej części Europy. Mamy nadzieję, że wieczorem kiedy zrobi się już ciemno polaryzacja odwórci się i zorza pojawi się również w Polsce. W nocy będzie chłodno, ale na szczęście pogodnie co pozwoli na ewntualną obserwację tego zjawiska. Wszystkie najnowsze informacje będziemy na bieżąco podawać na naszym profilu Fb.
 
 
Aktualne wskaźniki pola magnetycznego Ziemii 
 
 
 
Źródła:
http://spacew.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov
https://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Michał Kolewski

Czy na południu kraju też

Czy na południu kraju też można się spodziewać obserwacji zorzy? Wiem, że czasem można ją zobaczyć w północnej Polsce, z tym obszarem ją przynajmniej kojarzę.
Jak i gdzie można sprawdzić na jak dużym terenie można mieć nadzieję na to by ujrzeć to zjawisko?

0
0

Skomentuj