Rozpoczęła się silna burza geomagnetyczna, rośnie szansa na zorze polarne w Polsce

Kategorie: 

Źródło:

Zgodnie z zapowiedziami choć wcześniej niż miała rozpoczęła się silna burza geomagnetyczna po dotarciu do Ziemi plazmy z ostatniego rozbłysku M7.3

 

Burza według analityków miała rozpocząć się około godziny 20-tej polskiego czasu, jednak impuls dotarł do naszej magnetosfery około godziny 14-tej. W tej chwili burza przybiera powoli na sile, indeks planetarny Kp pnie się systematycznie w góre i w tym momenicie jego wartość wynosi +5.

 

Według najnowszych prognoz na najbliższe godziny prognozowany jest wzrost indeksu nawet do poziomu 8 co odpowiada burzy geomagnetycznej G4, jeżeli tak się stanie bardzo duże szanse na zobaczenie zorzy polarnej na niebie będą mieli mieszkańcy większości państw europy północno-środkowej w tym Polski.

 

Warto na bieżąco sprawdzać stan indeksu planetarnego, zasięg zorzy polarnej oraz polaryzację. Przypominamy że gdy indeksp Kp osiągnie poziom 6 na północy Polski mogą już tworzyć się zorze polarne, czym większy będzie indeks tym zasięg zorzy zwiększa się w głąb naszego kraju. Burza potrwa do jutra więć szanse na zobaczenie tego niecodziennego zjawiska na naszej szerokości geograficznej jest dość spora.

 

Aktualnie prędkość wiatru słonecznego dochodzi momentami do 700m/s, gęstość protonów wynosi 10p/cm3 natomiast wskaźnik Bz jest lekko ujemny co powoduję, że zorza polarna będzie przesuwać się systematycznie na południe.

 

 

Magnetometr

 

Indeks planetarny Kp oraz aktualny zasięg zorzy polarnej

 

 

 

Źródła:

http://solarham.net

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://www.swpc.noaa.gov

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika dora

Fajnie by było ,gdyby

Fajnie by było ,gdyby prognozy się sprawdziły ,bo naprawdę chciałabym takową zorzę polarną zobaczyć:)

0
0

Skomentuj