Rozbłysk M7.3 z regionu 2036

Kategorie: 

Źródło:

Tak jak przewidywaliśmy kilka dni temu aktywność słoneczna zdecydowanie wzrosła, czego efektem był dzisiejszy silny rozbłysk, który powstał z aktywnego regionu oznaczonego numerem 2036 i osiągnął maksymalną siłę M7.31

 

Aktualnie na tarczy słonecznej znajduję się bardzo duża ilość aktywnych regionów, bo aż dziewięć, z czego ponad połowa jest zdolna do silnych rozbłysków. Lekko po zachodniej stronie uformowała się cała gromada regionów, które cały czas przybierają na sile i zwiększają swój rozmiar. Rejony 2036, 2035, 2037 oraz 2034 posiadają klasyfikację magnetyczną beta-gamma, jednak momentami przechodzi ona w beta-gamma-delta, natomiast po wschodniej stronie naszej gwiazdy pojawiają się kolejne nowe aktywne regiony.

 

Rozbłysk M7.3, który powstał z okolic regionu 2036 trwał długo, bo blisko godzinę, można z tego wywnioskować, iż powstało duże CME, jednak na dokładne dane będziemy musieli trochę poczekać. Region wciąż znajduję się blisko środka tarczy słonecznej, więc na pewno ten rozbłysk będzie geoefektywny i w najbliższym czasie możemy spodziewać się kilku burz geomagnetycznych, które być może przyniosą nam zorze polarne nawet w Polsce. W najbliższych dniach aktywność słoneczna będzie utrzymywać się na wysokim poziomie, aktualnie astrofizycy z NOAA prognozują 60% szans na rozbłysk klasy M i 15% na klasę X.

 

Rozbłysk M7.3 z regionu 2036

 

Aktywne regiony po zachodniej stronie naszej gwiazdy

 

Aktywny region 2036

 

Aktywny region 2034

 

Aktywny region 2035

 

Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej oraz ich ostatnia aktywność

 

 

 

 

Źródła:

http://solarham.net

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

http://www.swpc.noaa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj