Rozbłysk M6.5 z nowego regionu 2113

Kategorie: 

Źródło:

Tak jak pisaliśmy kilka dni temu wzrasta aktywność słoneczna, efektem tego był dzisiejszy rozbłysk który osiągnął masksymalną siłe M6.5 i powstał z nowego regionu oznaczonego numerem 2113
 
 
Region 2113 który jest odpowiedzialny za ten rozbłysk dopiero dwa dni temu pojawił się po wschodniej stronie tarczy słonecznej a już pokazał, że posiada duży potencjał. Jego struktura magnetyczna w tym momencie to beta-gamma, jednak jeżeli nadal w tak szybkim tempie będzie przybierał na sile szybko osiągnie maksymalną beta-gamma-delta. Rozbłysk był impulsywny powstał bardzo szybko osiągnął swoje maksimum w 15 minut, jednak cały rozbłysk trwał blisko pół godziny. Powstało również CME(koronalny wyrzut masy) który jednak ze względu na usytuowanie rejonu 2113 na tarczy słonecznej może tylko zahaczyć o ziemską magnetosferę. Region o którym mowa zacznie być bezpośrednim zagrożeniem dla Ziemi za około 48 godzin.
 
Rozbłysk M6.5 z regionu 2113




 
Aktywny region 2113





 
 
To jednak nie wszystko, warto również wspomnieć o dwóch innych regionach. Rejony oznaczone numerami 2109 oraz 2108 które znajdują się aktualnie praktycznie na środku tarczy słonecznej posiadają klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta i są w stanie wygenerować rozbłysk nawet klasy X. Jak dotąd jednak są spokojne chociaż wciąż przybierają na sile, przez najbliższe kilka dni każdy ewentualny rozbłysk z tych regionów będzie geoefektywny.
 
 
Aktywny region 2108



 
Aktywny region 2109



 
 
W ciągu najbliższych dni aktywność słoneczna powinna utrzymywać się na wysokim pziomie z dużym bo aż siedemdziesięcio procentową szansą na rozbłysk klasy M, oraz piętnasto procentową na rozbłysk klasy X. Warto w najbliższych dniach obserwować naszą gwiazdę bo dzisiejszy rozbłysk może nie być jedynym w najbliższym czasie.
 
 
Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej, ich aktywność oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego






 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spacew.com
http://www.lmsal.com
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj