Rozbłysk M4.7 z regionu 2473

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

Kilka dni temu pisaliśmy o możliwości wzrostu aktywności słonecznej, jak się okazuje na potwierdzenie tego nie musieliśmy wcale długo czekać. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin mieliśmy już czetery rozbłyski klasy M z największym przed chwilą M4.7 z rejonu 2473

Dwa aktywne regiony 2472 oraz 2473 znajdujące się po wschodniej stronie tarczy słonecznej posiadają strukturę magnetyczną zdolną do wyprodukoawania flar nawet klasy X. Do tej pory mieliśmy cztery rozbłyski klasy M kolejno M2.8, M1.1, M1.6 oraz M4.7. Warto zaznaczyć, że ten ostatni jest największym w ciągu ostatnich miesięcy.

 

Rozbłysk M4.6 z rejonu 2473

 

Rozbłysk był długi wiec prawdopodobnie powstanie CME(koronalny wyrzut masy), które jednak powinno ominąć naszą magnetosferę ze względu na usytuowanie rejonu na tarczy słonecznej. Region 2473 w ciągu ostatniu klkunastu godzin zdecydowanie zwiększył swój rozmiar oraz potencjał i już otrzymał klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" Nad nim znajduje się region 2472 który również posiada potencjał do generowania silnych rozbłysków. W ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się kolejnych flar być może nawet klasy X.

 

Aktywne regiony 2472 oraz 2473

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam wszystkim dużo zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń i w szczególności takich widoków.

 

Wesołych Świąt !!

 

 

Źródła:

http://legacy-www.swpc.noaa.gov/rt_plots/xray_1m.html

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj