Rozbłysk M2.3 z aktywnego regionu 2172

Kategorie: 

Źródło:

Aktywny region oznaczony numerem 2172 który pojawił sie na tarczy słonecznej kilka dni temu wyprodukował rozbłysk który osiągnął maksymalną siłe M2.32
 
 
Region z którego powstał rozbłysk jest bardzo dużych rozmiarów i wciąż przybiera na sile. Podczas rozbłysku powstało CME(koronalny wyrzut masy) który z racaji tego, że rejon 2172 zbliża się powoli do środka tarczy słonecznej może po części trafić w ziemską magnetosferę. Rozbłysk trwał około 30 minut i był to pierwszy tak silny rozbłysk z tego regionu i wiele wskazuję na to, że nie ostatni.
 
Rozbłysk M2.3

 
 
 
W tym momencie na tarczy słonecznej znajduję się kilka aktywnych regionów, jednak należy zwrócić uwagę na rejony 2172 oraz 2171 to właśnie te rejony posiadają największy potencjał i mogę tworzyć silne rozbłyski. W najbliższych dniach po wschodniej stronie pojawią się kolejny trzy aktywne regiony, które po drugiej stronie naszej gwiazdy produkują dość silne rozbłyski.
 
Aktywny region 2172

 
Aktywny region 2171


 
 
W najbliższych dniach spodziewamy się wzrostu aktywności słonecznej. Istnieje duże prawdopodobieńśtwo wystąpienia kolejnych rozbłysków klasy M z regionu 2172 oraz nawet rozbłysków klasy X. Jeszcze większa aktywność powinna być zauważalna w okolicy końca tygodnia, kiedy to pojawią się na wschodzie kolejne aktywne regiony.
 
Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej oraz ich aktywność

 
 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://www.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://spaceweather.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika d@ra

Jeszcze wczoraj był taki

Jeszcze wczoraj był taki spokój.Mówiłam,że cisza przed burzą.To czekamy na dalszy ciąg.

0
0

Poranek każdy z uśmiechem witam,
gdy Słońce świeci na nowo rozkwitam Smile
 

Skomentuj