Rozbłysk M1.4 z aktywnego regionu 2080

Kategorie: 

Źródło:

Tak jak pisaliśmy dzisiaj po południu aktywność słoneczna gwałtownie wzrasta czego efektem jest rozbłysk który osiągnął maksymalną siłe M1.4 i powstał z regionu oznaczonego numerem 2080

Tak jak pisaliśmy wcześniej region o numerze 2080 gwałtownie przybiera na sile i jest w stanie wygenerować rozbłysk nawet klasy X. Około godziny 22-iej czasu polskiego z tego właśnie rejonu wzniósł się gwałtowny rozbłysk który osiągnął maksymalną siłe M1.41. Flara była na tyle gwałtowna, że nie należy spodziewać się dużego CME(koronalny wyrzut masy) mimo tego iż będzie on skierowany w kierunku naszej planety.

 

Rozbłysk M1.4 z aktywnego regionu 2080

 

Od ostatniego artykułu w którym przybliżyliśmy rozmiat oraz strukturę magnetyczną omawianego rejonu, jego potencjał znacznie wzniósł. Aktualnie astrofizycy z NOAA szacują szanse na rozbłysk klasy M z tego regionu na 25 procent natomiast na najwyższą klasę X 5 procent, jednak to może zmienić sie w każdej chwili.

 

Aktualny wygląd oraz aktywność regionu 2080

Warto również zwrócić uwagę na rozmiar plam na tarczy słonecznej z godziny 14-tej oraz aktualny na którym wyraźnie widać jak regiony z godziny na godzinę powiększają swój rozmiar.

 

Aktualny rozmiar regionów oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego

 

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

http://solarham.net

http://spaceweather.inf.brad.ac.uk

http://www.lmsal.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj