Rozbłysk M1.2 z plamy 1909

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

Zgodnie z naszymi przypuszczaniami rośnie aktywność słoneczna, dzisiaj wczesnym rankiem doszło do rozbłysku który maksymalnie osiągnął siłe M1.27 i wzniósł się z regionu oznaczoego numerem 1909.

 

Od kilku dni mogliśmy zauważyć stopniowy wzrost aktywności słonecznej, od blisko 72 godzin promieniowanie stale utrzymuję się powyżej poziomu C1.0, wystąpiło również kilkanaście dość silnych rozbłysków tej samej klasy, jednak dopiero dzisiaj nad ranem z plamy 1909 wzniosła się flara która osiągnęła siłe M1.2. Ciewaką sprawą jest iż kolejny raz w ciągu ostatnich miesięcy rozbłysk miał miejesce z regionu który posiada zaledwie klasyfikację magnetyczną beta.

 

Aktywny region który wygenerował tą flarę znajduję sie w południowo-zachodniej części tarczy słonecznej, dlatego CME(koronalny wyrzut masy) który wystąpił podczas rozbłysku nie powinien dotrzeć do naszej magnetosfery. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin bardzo przybrała na silę plama o numerze 1916, która aktualnie posiada klasyfikację magnetyczną beta-gamma. W tym momencie każdy rozbłysk z tego regionu z racji usytuowanie go na tarczy słonecznej będzie geoefektywny.

 

Również wyraźny wzrost aktywności można zaobserwować z wschodzących regionów, które dopiero pojawiają się na widocznej z Ziemi części naszej gwiazdy. W ciągu najbliższych dni można spodziewać się dalszego wzrostu aktywności.

 

Źródła:

http://solarham.net

http://www.spaceweatherlive.com

http://www.lmsal.com/solarsoft

http://www.swpc.noaa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj