Region 2209 czyli powrót 2192

Kategorie: 

Źródło:

Dawny region 2192 jest już w pełni widoczny, a raczej to co z niego pozostało po pełnym obrocie. Spróbujemy przyjrzeć się bliżej temu regionowi.
 
 
 
 
Przez blisko dwa dni nie posiadalismy dokładnych zdjęć z powodu usterki satelity SDO, teraz gdy posiadamy już najnowsze zdjęcia możemy zobaczyć co zostało z "monstrualnego" rejonu 2192 i do jakich rozbłysków może być on zdolny. Na pierwszy rzut oka widać, że rejon zdecydowanie zmniejszył się przez ostatnie dwa tygodnie gdy to żegnał nas na zachodnim krańcu tarczy słonecznej, mimo to wciąż wydaję się posiadać potencjał do wyprodukowania silnego rozbłysku. Region jest jeszcze blisko wschodniej krawędzi i ciężko jest okreslić jego klasyfikację magnetyczną ponieważ nie można dobrze zaobserwować plam w jego obrębie. Agencje NOAA oraz NASA przyznały mu podklasyfikację EKC co odpowiada "Beta-Gamma-Delta" jednak na dokładne dane musimy poczekać przynajmniej kilka godzin. W tym momencie szacuję się prawdopodobieństwo rozbłysku z tego regionu na 40% dla rozbłysku klasy M oraz 20% dla klasy X.
 
 
Region 2209



 
Wszystkie pozostałe regiony są mało produktywne i nie powinny wytworzyć większych flar. Region 2205 który jeszcze kilka dni temu był bardzo aktywny, rozpada się z każdą godziną coraz bardziej. Rejon 2208 zwiększył trochę potencjał i otrzymał klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma".
 
Aktualna aktywność słoneczna



 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj