Prędkość Słońca w przestrzeni kosmicznej jest znacznie niższa niż sądzono

Kategorie: 

Źródło:

Zespół badaczy z NASA odkrył nowe dane wskazujące, że Słońce porusza się po naszej galaktyce z mniejsza prędkością niż do tej pory sądzono. Odkrycie sugeruje również, że fala uderzeniowa, jaka powinna poprzedzać heliosferę może w istocie nie istnieć. 

 

Ustalono to dzięki danym zebranym przez satelitę IBEX. Jest to urządzenie zaprojektowane do badania prędkości różnych elementów międzygwiezdnych w zewnętrznych częściach Układu Słonecznego. Zespół naukowców pod przewodnictwem Davida McComasa z Southwest Research Institute (SwRI) ustalił, że prędkość, z jaką sunie Słońce wynosi 83 000 km/h, czyli jest to o 11 000 km/h wolniej niż sądzono dotychczas.

 

To oznacza, że ciśnienie wywierane przez materiał otaczający gwiazdę jest o jedną czwartą mniejsza niż sądzono. W konsekwencji nie będzie tam odpowiedniej prędkości, aby wytworzyć falę uderzeniową, która mogłaby otaczać heliosferę swego rodzaju "ochronnym bąblem". Te odkrycia powodują, że nasza wiedza o heliosferze jest jak gdyby zresetowana, bo wszystkie modele do tej pory zakładały istnienie fali uderzeniowej. Oznacza to również, że całkiem inaczej będą teraz wyglądały symulacje propagacji promieniowania kosmicznego, co jest bardzo ważne podczas planowania podróży kosmicznych.

 

Pewien wgląd w poprawność tej hipotezy dają ostatnie perypetie sondy kosmicznej Voyager. Można powiedzieć, że ta wędrówka potwierdziła, że fala uderzeniowa jakiej spodziewaliśmy się przed poruszajacym się w przestrzeni Słońcem w istocie jest nieco innym tworem niż wynikałoby to z oficjalnych symulacji. Okazała się przede wszystkim mniej jednorodna i dużo słabsza, co wspiera ustalenia specjalistów pracujacych przy projekcie IBEX.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika AMRŚP

... Taaaak... 83 000 km/h...

... Taaaak... 83 000 km/h... to prędkość rozszerzania się Wszechświata... po prostu...:)

0
0
Portret użytkownika AMRŚP

No nie... Naprawdę?...

No nie... Naprawdę?... Przecież kiedy mówiłem o tym, że nie może być fali uderzeniowej przy laminarnym ruchu Słońca zostałem wyśmiany przez "naukofffców"...
 Słońce porusza się w zamknietym układzie Kosmosu wraz z nim.. jak pasażer w kabinie I klasy ...
 Kiedy idioci z NASA i innych instytutów to sobie uświadomią?

0
0

Skomentuj