Powracają dawne aktywne regiony. Możliwy ponowny wzrost aktywności słonecznej

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

Po ostatnich dwóch dniach praktycznej ciszy na Słońcu z wyjątkiem wczorajszej flary M1.2 z zachodzącego regionu 1895, wiele wskazuję na to iż w najblizszych dniach może nas czekać kolejny wzrost aktywności słonecznej.

Ostatnie dwa dni przyniosły nam najniższą aktywność słoneczną od prawie dwóch miesięcy. Podczas tych dwóch dni doszło zaledwie do kilku rozbłysków klasy C, jedynym wyjątkiem był wczorajszy rozbłysk M1.2 który jednak powstał z plamy która w tym momencie znajduję się już na nie widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej.

 

Mimo wszystko wiele wskazuję na to, że w najbliższych dniach aktywność słoneczna powina ponownie wzrosnąć, a to dlatego że już zaczynają pojawiać się na wschodzie dawne aktywne rejony (1884,1885,1886) które kilka tygodni temu produkowały rozbłyski nawet klasy X oraz pojawią się też nowo powstałe plamy które za kilka godzin powinny być już widoczne.

 

Jak narazie nie wiadomo do czego będą zdolne po powrocie jednak już widać, że ich aktywność rośnie z godziny na godzinę. Rejony o których mowa nie dostały jeszcze nowej numeracji ani klasyfikacji magnetycznej jednak już produkują średniej siły flary klasy C.

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://solarham.net

http://www.lmsal.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj