Powoli wzrasta aktywność słoneczna, rosną szanse na rozbłyski klasy M i X

Kategorie: 

Źródło:

Tak jak pisaliśmy kilka dni temu po wschodniej stronie tarczy słonecznej pojawiły się liczne aktywne regiony, jeden z nich posiada już strukturę magnetyczną beta-delta i jest w stanie wyprodukować rozbłysk nawet klasy X
 
 
 
Po dość długim okresie "ciszy" na Słońcu w najbliższych dniach powinno się to zmienić. Liczne regiony które pojawiły się na wschodzie dość szybko zwiększają swój potencjał i możliwe, że w najbliższych dniach doczekamy się dużych rozbłysków. W tym momencie najgroźniejszymi regionami są te oznaczone numerami kolejno 2127 oraz 2130, ten pierwszy posiada strukturę magnetyczną beta-gamma, natomiast drugi beta-delta.
 
Aktywny region 2127 
 
Aktywny region 2130
 
 
Aktualnie na tarczy słonecznej znajduję się aż dziewięć aktywnych regionów, chociaż jeszcze tydzień temu kiedy był zaledwie jeden taka sytuacja wydawała się być nie możliwa. Co nas czeka w najbliższych dniach ? Wiele wskazuję na to, że aktywność słoneczna powinna wzrastać do wystąpienia przynajmniej rozbłysków klasy M a być może i klasy X choć na to w tym momencie jest tylko 5 procent prawdopodobieństwa. Pozostaje nam tylko śledzić sytuację i na bieżąco monitorowań naszą gwiazdę.
 
 
Aktualne położenie regionów na tarczy słonecznej ich aktywność oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego 
 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.swpc.noaa.gov
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj