Powoli wzrasta aktywność słoneczna, dodatkowo powracają aktywne regiony

Kategorie: 

Źródło:

Ostatni tydzień przyniósł nam bardzo niską aktywność słoneczną, od ostatniego rozbłysku klasy X który miał miejsce w zeszły piątek Słońce było bardzo spokojne, jednak od wczoraj powoli sytuacja ta zaczyna się zmieniać
 
 
Od blisko dwóch dni aktywne regiony znajdujące się obecnie na tarczy słonecznej z godziny na godzinę przybierają na sile. Przez cały zeszły tydzień mieliśmy praktycznie tylko kilka słabych rozbłysków klasy B. Od wczoraj regiony oznaczone numerami 2047, 2049 oraz 2051 zdecydowania zwiększają zarówno rozmiar jak i swoją aktywność.
 
Aktywny region 2047 
Aktywny region 2049 
Aktywny region 2051
 
 
Rejony oznaczone numerami 2047 oraz 2049 posiadają aktualnie strukture magnetyczną beta-gamma, natomiast rejon 2051 beta-gamma-delta. Każdy z tych trzech regionów ma już potencjał do wyprodukowania rozbłysków nawet klasy X.
Rejon 2049 znajduje się w tym momencie dokładnie bezpośrednio naprzeciw Ziemi, rejony 2047 i 2051 są położone lekko na zachód jednak jeszcze przez jakieś 48 godzin będą zagrażały rozbłyskami naszej planecie. Każdy ewentualny rozbłysk z któregoś z tych trzech rejonów będzie geoefektywny.
 
Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej 
 
Dodatkowo w ciągu najbliższych dni będą powracać dawne aktywne regiony a tych jest całkiem sporo bo aż dziesięć. W najbliższym tygodniu aktywność słoneczna powinna systematycznie wzrastać do wysokiego poziomu, nie jest wykluczone że w najbliższym czasie czekają nas kolejne już w tym roku silne rozbłyski.
 
 
Aktualna aktywność słoneczna, oraz powracające regiony


 
 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://www.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj