Pojawiają się groźne regiony, możliwe silne rozbłyski

Kategorie: 

Źródło:

W ciągu ostatnich trzech dni na tarczy słonecznej pojawiło się pięć aktywnych regionów, z czego dwa w najbliższych dniach mogą być zdolne do wyprodukowania silnych rozbłysków
 
 
Okres względnego spokojnu na Słońcu trwa od około tygodnia i wiele wskazuję na to, że taki stan rzeczy długo się nie utrzyma. Przez ostatnie trzy dni po wschodniej stronie tarczy słonecznej pojawiło się pięć aktywnych regionów, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa rejony 2171 oraz 2172. Pierwszy z nich posiada aktualnie klasyfikację magnetyczną beta-gamma, jednak z każdą godziną zwiększa swój rozmiar oraz potencjał. Zdecydowanie groźniejszym wydaję się być region oznaczony numerem 2172, który dopiero dzisiaj nad ranem pojawił się w całości na widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej. Prawdopodobnie to z tego regionu kilka dni temu doszło do silnego rozbłysku który mógł być dość sporym rozbłyskiem klasy X. W tym momencie ciężko jest ustalić jego strukturę magnetyczną, jednak ze zdjęć jakimi dysponujemy możemy wywnioskować, że w jego obrębie pojawiają się już pierwsza plamki delta co sugeruje że w najbliższych dniach może dojść z tego rejonu do silnego rozbłysku.
 
Aktywny region 2171



 
Aktywny region 2172





 
 
 
Z pewnością można zauważyć, że przez ostatnie kilka miesięcy zmieniła się aktywność naszej gwiazdy. Kilka miesięcy temu po dość gwałtownym wzroście aktywności słonecznej następował jej dość szybki spadek i na kolejny czekaliśmy przynajmniej ponad dwa tygodnie. W tym przypadku wygląda na to, że nie będziemy musieli tak długo czekać i w najbliższych dniach czekają nas kolejne silne rozbłyski. Analizując dane dotyczące aktywności słonecznej w ostatnich miesiącach poprzedniego maksimum słonecznego które przyniosło na przełomie października i listopada 2003r. serię rozbłysków klasy X w tym ten największy X28+, można dojść do wniosku, że w tym roku jest bardzo podobnie. Sugerując się tymi obserwacjami istnieje dość spore prawdopodobieństwo, że owa sytuacja powtórzy się pod koniec bieżącego roku.
 
Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej oraz ich aktywność




 
 
Dokładnie dzisiaj mija dwa lata od bardzo silnego rozbłysku do jakiego doszło po drugiej stronie Słońca. Według astrofizyków był jak dotąd najsilniejszy rozbłysk obecnego maksimum i wyniósł pomiędzy X12 a X18. Powstało wtedy również ogromne CME(koronalny wyrzut masy) które pomimo tego, że rozbłysk powstał daleko od pozycji geoefektywnej dotarło do ziemskiej magnetosfery powodując burzę geomagnetyczną na poziomie G2.
 
Najsilniejszy rozbłysk obecnego maksimum


 
 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj