Pierwszy od ponad dwóch tygodni rozbłysk klasy M

Kategorie: 

Źródło:

Wczoraj w godzinach wieczornych naszego czasu z zachodzącego regionu oznaczonego numerem 2065 powstał rozbłysk który osiągnął maksymalną siłe M1.3
 
 
Rejon z którego powstała ta flara znaduję się już powoli na zachodnim krańcu tarczy słonecznej i za kilkanaście godzin znikni z naszego "pola widzienia". Warto zaznaczyć, że wspominany rozbłysk M1.3 był pierwszym tej klasy od ponad dwóch tygodni. Biorąć jednak pod uwagę umiejscowienie regionu powstałe podczas rozbłysku CME(koronalny wyrzut masy) nie powinno mieć żadnego wpływu na naszą magnetosferę.
 
Rozbłysk M1.3 z aktywnego regionu 2065


 
Co prawda region 2065 przesuwa się na zachód to jego potencjał jak i rozmiar od kilkunastu godzin systematycznie wzrasta, dzisiaj otrzymał on klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta i jest w stanie wygenerować rozbłysk nawet klasy X. W tym momencie na tarczy słonecznej znajduję się kilka aktywnych rejonów, jednak oprócz omawianego wyżej warto zwrócić uwagę jeszcze na regioy oznaczony numerami kolejno  2073 oraz 2074.
Region 2073 znajduję się aktualnie blisko środka tarczy słonecznej a więc każdy ewentualny rozbłysk z jego okolic będzie geoefektywny, natomiast rejon 2074 znajduje się  w dość bliskim "sąsiedztwie" rejonu 2065. Zarówno jeden jak i drugi rejon posiadają klasyfikacje magnetyczną beta-gamma, jednak z godziny na godzine zwiększają swój potencjał.
 
Aktywny region 2065 posiadający strukturę magnetyczną beta-gamma-delta




 
Aktywne regionu 2073 oraz 2074 posiadające strukturę magnetyczną beta-gamma




 
 
W najbliższych kilku dniach o ile nic się nie zmieni aktywność słoneczna powinna być co najwyżej na średnim poziomie z szansami na kolejne rozbłyski klasy M. Nie jest również wykluczone, że zachodzący region 2065 na "pożegnanie" popisze się być może flarą klasy X.
 
Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej oraz ich aktywność





 
 
 
Źródła:
http://www.spaceweatherlive.com
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.swpc.noaa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj