Pierwsze oznaki zwiększenia aktywności słonecznej, aktywny region 2130 wygenerował rozbłysk M2.5

Kategorie: 

Źródło:

Taj jak pisaliśmy wczoraj zgodnie z przewidywaniami rośnie aktywność słoneczna, pierwszą oznaką był wczorajszy rozbłysk C9.0 natomiast dzisiaj mamy już rozbłysk wyższej klasy, dokładniej mówiąc M2.5
 
 
Region 2130 który posiada konfigurację magnetyczną beta-gamma-delta ,wygenerował dzisiaj rozbłysk który osiągnął maksymalną siłe M2.5. Natomiast Rejon 2127 posiadający aktualnie strukturę magnetyczną beta-gamma wczoraj wyprodukował rozbłysk C9.0. Zarówno jeden jak i drugi rejon z godziny na godzinę powiększa zarówno swój obszar jak i potencjał. Podczas rozbłysku M2.5 powstało również CME(koronalny wyrzut masy), jednak z racji tego iż rejon 2130 nie znajduję się jeszcze w pełni geoefektywnej pozycji nasza magnetosfera może odczuć tylko małe skutki tego rozbłysku.
 
Rozbłysk M2.5 z regionu 2130 
 
 
Zarówno region 2127 jak i 2130 będą bespośrednim zagrożeniem dla Ziemi za około 48 godzin, wtedy to każdy ewentualny rozbłysk z któregoś z tych regionów będzie z pewnością efektywny. Dodatkowo za rejonem 2130 pojawia się kolejny aktywny region co można zobaczyć na zdjęciu poniżej. Wiele wskazuję na to, że w najbliższych dniach aktywność słoneczna powinna utrzymywać się na stosunkowo wysokim poziomie z szansami na rozbłysk nawet klasy X.
 
Aktualna aktywność słoneczna, rozmieszczenie regionów na tarczy oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego


 
 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.swpc.noaa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika plejada

Miejmy  nadzieje  ze 

Miejmy  nadzieje  ze  skończy  sie  jak zwykle....pobłyskało na  Wschodzie Klasą M  i kilka razy  C...to  może  za 48 godzin  region 2130 i 2127  straci  nieco  potencjał , co  prawda Merkury  przeychodzi  teraz z lini  planet i Słońca, ale równie  dobrze Słoneczko może  puścic  flare z dugiej  strony w Kosmos  .....albo w  stronę  Jowisza i na zachód .

0
0

Skomentuj