Ogromne CME po drugiej stronie Słońca, region 2305

Kategorie: 

Źródło:

Wczoraj rano po drugiej stronie naszej gwiazdy miał miejsce bardzo silny rozbłysk który wyprodukował ogromne CME, według zdjęć z koronografów oraz patrząc na liczbę wysokoenergetycznych protonów część plazmy może zmierzać w kierunku Ziemi
 
 
 
 
Wczoraj około godziny ósmej rano polskiego czasu po niewidocznej z ziemi części tarczy słonecznej doszło do bardzo dużego wybuchu, powstało tzw. "Full Halo" CME., niestety satelity STEREO nie będą działać aż do lipca więc mamy utrudnione monitorowanie drugiej strony naszej gwiazdy. Patrząc na zdjęcia z LASCO i SOHO widać bardzo duże CME które w pewnym stopniu powinno być skierowane w naszą stronę i może wywołać kolejną już burzę geomagnetyczną w ciągu ostatniego tygodnia.
 
 
CME z rozbłysku po drugiej stronie oraz liczna protonów


 
 
 
Na tarczy słonecznej zaczęło pojawiać się coraz więcej aktywnych regionów, jednak za wyjątkiem rejonu 2305 są one praktycznie w ogóle nieproduktywne. Region 2305 otrzymał klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" i możemy spodziewać się silniejszych rozbłysków z jego obrębu. Najnowsze informacje podajemy cały czas na naszym Fb profilu.
 
 
Tarcza słoneczna oraz region 2305 
 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj