Ogromna dziura koronalna na Słońcu nadal rośnie

Kategorie: 

Źródło:

Wczoraj informowaliśmy o dziurze koronalnej, która powstała na powierzchni Słońca. Wygląda na to, że znowu urosła i obecnie jest monstrualnych rozmiarów. Astrofizycy obserwują jej ewolucję za pomocą narzędzi takich jak kosmiczne obserwatorium SDO.

 

Dziura koronalna nie jest zjawiskiem rzadkim i nietypowym. Mniejsze lub większe otwory w koronie słonecznej zdarzają się okresowo. Zwykle nie zauważa się na Ziemi skutków takich zjawisk, ale gdy dziura robi się większa powoduje to, że szansa na to, że jej obecność wpłynie na nasza planetę zdecydowanie wzrasta.

 

Wiatr słoneczny zwykle ograniczany polem magnetycznym jest wtedy w stanie wydostać się i strumieniem omiata całą okoliczną przestrzeń. Gdy taki strumień dotrze do Ziemi mamy gwarantowaną burze magnetyczną. Często dzieje się tak, że strumień naładowanych cząstek wypływających z dziury koronalnej kumuluje się z innymi zjawiskami solarnymi, takimi jak rozbłyski czy koronalne wyrzuty masy. Właśnie z czymś takim będziemy mieli do czynienia obecnie, ponieważ w drodze na Ziemię jest już rozbłysk M sprzed kilku dni.

 

Niewątpliwie w ciągu następnych 72 godzin nasza planeta znajdzie się w strefie oddziaływania wspomnianych powyżej zjawisk solarnych, co wywoła burze magnetyczną. Jest ona spodziewana między 2 a 3 stycznia 2014 roku.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj