Nowy cykl już pokazuje wysoką aktywność

Kategorie: 

Źródło: NOAA/SDO

Aktywność słoneczna w ciągu ostatnich kilku tygodni sukcesyfnie wzrastała by dzisiaj osiągnąć wysoki poziom pierwszy raz w tym cyklu a zarazem pierwszy raz od bardzo dawna

 

 

 

 

Za wschodnią granicą tarczy słonecznej miał miejsce rozbłysk której ziemskie intrumenty sklasyfikowały ostatecznie jako M4.4, jednak biorąc pod uwagę iż region z którego on powstał znajduję się za krawędzią rozbłysk był prawdopodobnie silniejszy.

 

Rozbłysk M4.4

Widać już także powoli jakich ogromonych rozmiarów powstało CME(koronalny wyrzut masy), jednak ze względy na umiejscowienie rozbłysku nie powinno ono dotrzeć do naszej magnetosfery.

 

CME z rozbłysku

 

W ciągu tych ostatnich tygodni obserwowaliśmy powolny wzrost aktywności, do dnia dzisiejszego jednak nie było rozbłysku klasy M tylko bardzo dużo tych trochę słabszej klasy czyli C. Zaczęło pojawiać się coraz więcej aktywnych regionów na tarczy słonecznej a te które znajdowały się po niewidocznej z ziemii części tarczy produkawały silne rozbłyski.

Aktywnośc słoneczna z ostatniego tygodnia

 

Teraz czekamy aż region który właśnie dzisiaj wyprodukował ten silny rozbłysk będzie już widoczny. Możemy stwierdzić, że 25 cykl słoneczny rozkręca się na dobre i silne rozbłyski już są tylko kwestią czasu.

 

Źródła:

https://www.swpc.noaa.gov/

https://sdo.gsfc.nasa.gov

https://www.spaceweatherlive.com/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj