Nowe plamy na Słońcu przybierają na sile

Kategorie: 

Źródło:

Po dwóch tygodniach zwiększonej aktywności słonecznej możemy chyba stwierdzić, że proces "wygaszania" plam gdy te znajdują się na przeciwko Ziemi dobiega końca. W czasie ostatniego tygodnia mieliśmy więcej rozbłysków klasy M niż przez ostatnie pół roku.

 

Mimo, że najaktywniejsze ostatnio plamy (1861 i 1865) przesuneły się na zachód to jeśli przetrwają i się nie rozproszą, powinny powrócić za około dwa tygodnie. Nie mniej jednak powstały nowe grupy plam, które z godziny na godzinę przybierają na sile. Rejon 1875 dzisiaj otrzymał najwyższą klasyfikację magnetyczną czyli beta-gamma-delta i jest już w stanie generować bardzo duże rozbłyski.

 

W dodatku wspomniany aktywny region zbliża się do środka tarczy słonecznej, co oznacza, że ewentualny rozbłysk z tego rejonu będzie z pewnoscią geoefektywny. Kolejnym regionem który dość szybko przybiera na sile jest plama o numerze 1877. Aktualnie posiada ona konfigurację magnetyczną beta-gamma. W najbliższych godzinach można się spodziewać rozbłysku klasy M z regionu 1875 natomiast jeżeli jego potencjał będzie dalej wzrastał w takim tempie być może dojdzie nawet do rozbłysku klasy X.

 

Źródła:

http://solarham.net/

http://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj