Nowa dziura koronalna może wywołać burzę magnetyczną

Kategorie: 

Źródło:

Według danych udostępnionych przez należące do NASA obserwatorium Solar Dynamics Observatory, w północnej hemisferze Słońca powstała dziura koronalna. Na powyższym zdjęciu zrobionym w UV widać ją jako ciemniejszą plamę.

 

Białe linie na zdjęciu odzwierciedlają linie pola magnetycznego, jakie funkcjonowały 21 września 2013 roku. Ciemniejszy obszar to miejsce gdzie pole nie funkcjonuje, dlatego z otworu takiego wydobywa się strumień wiatru słonecznego, czyli naładowanych cząstek. Strumień taki omiata całą przestrzeń i gdy na jego drodze znajdzie się Ziemia mamy pewny szybki wzrost prędkości i gęstości wiatru słonecznego, który przeważnie skutkuje burzą magnetyczną.

W tym wypadku astrofizycy sugerują, że strumień może dotrzeć do Ziemi dzisiaj w nocy lub jutro. Dodatkowo 24 września spodziewane jest nadejście części plazmy z koronalnego wyrzutu masy, który miał miejsce wczoraj. Początkowo wydawało się, że nie dotrze on do Ziemi, ale okazało się, że jednak cześć komponentu tego CME zacznie oddziaływać na nasza planetę.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj