Kolejny rozbłysk klasy X1.0 na Słońcu i dwa silne CME

Kategorie: 

Źródło:

Zgodnie z oczekiwaniami doszło do kolejnego rozbłysku klasy X1.0. Wygenerowała go grupa plam oznaczona numerem 1875. Doszło tez do rozbłysku M5.1 i dwóch koronalnych wyrzutów masy.

 

Rozbłysk wystąpił o 02:03 w nocy . Wtedy, gdy trwał Słońce zaskoczyło nas kolejną flarą z regionu 1882. Wiadomo też o sporym koronalnym wyrzucie masy(CME), który towarzyszył rozbłyskowi X. Była to bardzo duża eksplozja plazmy i część zmierzającej przez kosmos chmury zjonizowanego gazu może dotrzeć do Ziemi 30 października.

Tej samej nocy plama 1875 wygenerował też rozbłysk M5.1 i również doszło do CME. Na szczęście plama 1875 wychodzi obecnie z pola rażenia Ziemi, ale aktywność słoneczna jest na tak dużym poziomie, że należy się spodziewać kolejnych silnych zjawisk solarnych. Zdecydowanie wzrosła liczba plam i obecnie w stronę Ziemi zwróconych jest aż 9 aktywnych regionów z czego cztery mają konfigurację magnetyczną Beta-Gamma-Delta co zwiastuje potęzne rozbłyski.

Najprawdopodobniej jesteśmy świadkami początku procesu przebiegunowania Słońca. Gdy dochodziło do tego podczas poprzedniego szczytu aktywności byliśmy świadkami wielu bardzo groźnych wydarzeń słonecznych z cała serią wielkich rozbłysków klasy X. Można założyć, że te okresy wielkiej aktywności sa jakoś skorelowane ze zmianą biegunowości gwiazdy. Skoro obserwujemy tak znaczące zmiany w aktywności można zaryzykowac twierdzenie, że przebiegunowanie już trwa.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Anakin

Przebiegunowanie Słońca to

Przebiegunowanie Słońca to proces który odbywa się cyklicznie co 10-12 lat, i dla nas to nie ma większego znaczenia, ale dla aktwyności słonecznej już prędzej bo większość największych rozbłysków ostatnich cykli miała miejsce po procesie przebiegunowania.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika OM

Anakin czas by

Anakin czas by ranking
("Największe rozbłyski 24 cyklu słonecznego") uaktualnić bo ostatnio X.2+ do pierwszej 10 wchodzi zdaje się a go nie widzę Smile

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj