Kolejny rozbłysk klasy M, rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia flary klasy X

Kategorie: 

Źródło:

Po wczorajszym rozbłsyku M2.5 Słońce nie zwalnia tempa, po wieczornym rozbłysk C8 dzisiaj aktywny region 2130 wygenerował już drugą flarę klasy M w ciągu dwóch dni tym razem jej maksymalna siła osiągnęła poziom M2.05

 

Aktywny region 2130 mimo iż posiada w tym momencie strukturę magnetyczną beta-gamma wyprodukował już dwie flary klasy M. Dzisiejsza mimo, że słabsza od wczorajszej powinna być dużo bardziej znacząca dla ziemskiej magnetosfery. Rejon 2130 przesuwa się w stronę środka tarczy słonecznej co powoduję większe prawdopodobieństwo iż rozbłyski z tego rejonu będą bardziej geoefektywne. Podczas rozbłysku powstało CME(koronalny wyrzut masy) które powinno dotrzeć do Ziemi za około dwa dni i przynieść niezbyt dużą burze geomagnetyczną na poziomie G1.

 

Rozbłysk M2.0 z aktywnego regionu 2130

Region 2130 od wczoraj powiększył swój rozmiar i nadal można przypuszczać, że jest w stanie wygenerować jeszcze większe rozbłyski niż dotychczas. Przyjrzyjmy się jeszcze dwóm innym rejonom, mowa tutaj o regionie 2127 oraz 2132. Pierwszy z nich znajduję się aktualnie w pozycji geoefektywnej praktycznie na środku tarczy słonecznej, jednak jak dotąd nie zauważono większej aktywności z jego obrębu. Posiada on klasyfikację magnetyczną beta-gamma, jednak w prównaniu z wczorajszym dniem stracił trochę zarówno rozmiaru jak i potencjału. Najgroźniejszy aktualnie wydaję się być region 2132 znajdujący się na wschód od rejonu 2130, to o nim pisaliśmy wczoraj. Bardzo szybko otrzymał strukturę magnetyczną beta-gamma-delta i według astrofizyków prognoza na rozbłysk z tego rejonu na najbliższe 24 godziny to 50 procent na klasę M i 5 na klasę X.

 

Aktywny region 2127

 

Aktywny region 2130

 

Aktywny region 2132 posiadający strukturę magnetyczną beta-gamma-delta

Podsumowując bo blisko trzech tygodniach niskiej aktywności słonecznej, wiele wskazuje na to że w najbliższym czasie czeka nas jej dość znaczący wzrost. W najbliższych godzinach możemy spodziewać się kolejnego rozbłysku klasy M, być może silniejszego od dwóch poprzednich a nawet istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia flary klasy X. Warto tutaj zaznaczyć, że rejon 2132 zacznie zagrażać Ziemi dopiero za około dwa-trzy dni.

 

Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej, ich obecna aktywność oraz porawdopodobieństwo wystąpienia rozbłysku słonecznego

 

 

 

Źródła:

http://solarham.net

http://www.spaceweatherlive.com

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://www.swpc.noaa.gov

http://spaceweather.inf.brad.ac.uk

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj