Jeszcze jeden rozbłysk klasy M z grupy plam 1875, nad ranem nastąpiła też duża erupcja plazmy

Kategorie: 

Źródło:

Dzisiaj w godzinach popołudniowych miał miejsce kolejny rozbłysk klasy M z regionu 1875. Flara osiągnęła maksymalny poziom M1.08. Jeżeli wystąpiło CME(koronalny wyrzut masy) to w wyniku lokalizacji plamy na tarczy słonecznej z pewnością zjawiska te będą geoefektywne. Region 1875 jest zdecydowanie najaktywniejszym ze wszystkich aktualnie znajdujących się na tarczy słonecznej. 

 

Z tej grupy plam doszło już do dwóch rozbłysków klasy M i aż dwudziestu ośmiu rozbłysków klasy C. Wszystko wskazuję na to iż potencjał omawianej plamy wcale nie ma zamiaru maleć, wręcz przeciwnie z godziny na godzine staje się ona większa. Region 1875 przez najbliższe trzy dni będzie bezpośrednio zagrażał Ziemi. Sytuacja ulegnie zmianie, gdy przesunie się on na zachód.

Jakby tego było mało, nad ranem nastąpiła na Słońcu potężna erupcja plazmy. Strumień naładowanych cząstek oderwał się od korony gwiazdy w pozycji lekko na północ od równika. Wszystko wskazuję na to, że część plazmy zmierza w kierunku ziemi i czeka nas silna burza geomagnetyczna.

 

Źródła:

http://solarham.net/

http://www.swpc.noaa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj