Erupcja plazmy na zachodzie, Region 2371

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

Aktywność słoneczna w ciągu ostatnich kilku dni utrzymuje się na średnim poziomie, głównie dzięki rozbłyską z rejonów 2367 oraz 2371. W nocy z zachodzącego regionu 2365 doszło do rozbłysku M1.3 połączonego z dużym wyrzutem plazmy

 

Około godziny trzeciej w nocy polskiego czasu z rejonu który obecnie nie jest już widoczny od strony Ziemi(2365) doszło to długiego rozbłysku który osiągnął siłę M1.3. Podczas tego zjawiska powstało bardzo duże CME(koronalny wyrzut masy) którego mały komponent może być skierowany w stronę naszej planety. W tym momencie nie mamy jeszcze zdjęć ze wszystkich koronografów, ale sugerujemy się wzrostem protonów nisko energetycznych które spowodowały burzę radiacyjną na poziomie S1.

 

Rozbłysk M1.3 oraz erupcja plazmy

 

Aktualnie na tarczy słonecznej znajdują się dwa aktywne regiony o których warto wspomnieć, pierwszy z nich to rejon 2367 znajdujący się praktycznie na środku tarczy słonecznej. Region ten był odpowiedzialny za większość z ostatnich rozbłysków w tym tych klasy M, wciąż posiada klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma", jednak sukcesywnie rozpada się od kilku dni. Wciąż możliwe są rozbłyski klasy M z okolic tego rejonu jednak szanse na nie spadają z godziny na godzinę.

 

Aktywny region 2367

 

Przyjrzyjmy się teraz regionowi 2371 znajdującemu się na północnym-wschodzie tarczy słonecznej, jest on zdecydowanie bardziej złożony magnetycznie i wciąż powiększa swój obszar. Aktualnie otrzymał on klasyikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" i jest już w stanie wytworzyć rozbłysk nawet klasy X. Będziemy przyglądać się temu rejonowi w najbliższych dniach, od soboty każdy rozbłysk z tego rejonu będzie już geoefektywny.

 

Aktywny region 2371

 

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

http://solarham.net

http://sdo.gsfc.nasa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj