Dwie potężne dziury koronalne mogą wywołać burzę magnetyczną na Ziemi

Kategorie: 

Źródło:

Na tarczy słonecznej po raz kolejny pojawiły się olbrzymie dziury koronalne, które emitują strumienie wiatru słonecznego. Mimo, że aktywność Słońca pozostaje niewielka i zdarzają się najwyżej rozbłyski klasy C to nie można wykluczyć, że któryś ze strumieni cząstek z dziur koronalnych trafi w Ziemię.

 

Może się tak stać w ciągu najbliższych 3 dni. Obecnie prędkość wiatru słonecznego wynosi około 380 km/s a gdy dojdzie do interakcji ze strumieniem prędkość ta może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Dla nas oznacza to, że prawdopodobnie rozpocznie się burza magnetyczna.

Źródło: solarham.com

Tego typu zjawiska potrafią zadziwić intensywnością. Oczywiście konsekwencją burzy magnetycznej będzie też możliwość obserwowania zorzy polarnej znacznie dalej niż normalnie. Ostatnia aktywność słoneczna była na tyle wyjątkowa, że zorze widziało wiele osób w całej Polsce. Czy tym razem będzie podobnie? Przy indeksie fluktuacji magnetycznych Kp powyżej wielkości 6 można już myśleć o prowadzeniu takich obserwacji na terenie naszego kraju.

 

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika milosz137

Pojawiły się jakieś

Pojawiły się jakieś informacje o plazmie lecącej teraz w kierunku ziemi . Jest coś na rzeczy ?

0
0
Portret użytkownika Anakin

CME z tej oderwanej plazmy

CME z tej oderwanej plazmy poleciało bardziej na zachód od Ziemi, jednak część plazmy dotrze do nas za dwa dni.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika ZaradnydyndaraZ

Według mnie wiadomości są

Według mnie wiadomości są ciekawe ale osób pasjonujących się astronomią jest mało i dlatego jest mało komentarzy. Kiedyś było więcej komentarzy bo wszyscy liczyli że coś się stanie 21.12.2012 a jak nic się nie stało to tych niedzielnych astronomów amatorów ubyło

0
0
Portret użytkownika Krzysiek

poprostu, więcej dzieje się

poprostu, więcej dzieje się na fb i dlatego tu jest cicho, ale zawsze z miłą chęcią czytam sobie wiadomości na portalu

0
0

Skomentuj