Dwa rozbłyski klasy M z dawnego regionu 2173

Kategorie: 

Źródło:

Po kilku dniach bardzo niskiej aktywności słonecznej, wiele wskazuję na to że czeka nas jej dużo wzrost. Dawny region 2173 który obecnie znajduję się jeszcze za wschodnią granicą tarczy słonecznej wyprodukował dzisiaj dwa rozbłyski klasy M
 
 
 
Nie do końca możemy być pewni czy te rozbłyski nie były zdecydowanie większe ponieważ rejon z którego powstały rozbłyski jest jeszcze dość daleko na wschodzie i satelita GOES15 ukazujący wykres rozbłysków może dwać pewne przekłamanie. Jednak oficalnie były to rozbłyski M1.1 oraz M2.2 który trwa już blisko cztery godziny i nie wiadomo jak długo jeszcze potrwa.
 
Rozbłysk M2.2 oraz powstałe CME


 
Jak widać na powyższych zdjęciach erupcja jest bardzo duża, można stwierdzić, że powstanie ogromne CME(koronalny wyrzut masy) który jednak nie powinien w żadnym stopni dotrzeć do ziemskiej magnetosfery. W najbliższych dniach możemy być świadkami bardzo dużego wzrostu aktywności słonecznej, w ciągu kilku dni pojawią się dawne regiony 2172,2173 oraz 2175. Być może będziemy świadkami rozbłysku klasy X, bo jak widać dawne regiony przetrwały pełny obrót wokół Słońca i mają się całkiem dobrze. Przypomnijmy, że największy jak dotąd rozbłysk tego maksimum słonecznego to X6.9 z ósmego sierpnia 2011r.
 
Regiony znajdujące się na wschodniej granicy tarczy słonecznej

 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika d@ra

Hej a ile trwał najdłuższy

Hej a ile trwał najdłuższy rozbłysk słoneczny w historii pomiarów,bo ten trwał sześć godzin .

0
0

Poranek każdy z uśmiechem witam,
gdy Słońce świeci na nowo rozkwitam Smile
 

Portret użytkownika Anakin

Takich danych nie udało mi

Takich danych nie udało mi się znaleźć, natomiast od siedmiu lat kiedy obserwuję Słońce tak silny rozbłysk utrzymujący promieniowanie powyżej klasy M przez sześć godzin wydaję się być najdłuższym. Dodatkowo NOAA potwierdziła nasze przypuszczenia, że prawdopodobnie był to zdecydowanie silniejszy rozbłysk niż M2.
 
" The eruptive event itself was likely stronger than what was detected due to it being out of direct view of the X-Ray sensor on board the GOES-15 spacecraft"

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj