Dwa rozbłsyki klasy M w tym M8.7 z regionu 2192, który wciąż zwiększa swój rozmiar

Kategorie: 

Źródło:

Środa przywitała nas wysoką aktywnością słoneczną z regionu 2192, najpierw około godziny czwartej rano polskiego czasu wzniosła się flara M8.7, natomiast zaledwie trzy godziny później mieliśmy rozbłysk M2.7 z tego samego regionu
 
 
Pierwszy rozbłysk M8.7 był długi i trwał około dwóch godzin, sądząc po tym można stwierdzić, że powstało CME(koronalny wyrzut masy), jednak w przypadku tej plamy trzeba być ostrożnym. Jeżeli pojawią się zdjęcia z koronografów ukazujące CME, poinformujemy o tym. Rejon 2192 zaczyna znajdywać się już w pozycji geoefektywnej, więc istnieje duże prawdopodobieństow jeżeli powstało, że dotrze do ziemskiej magnetosfery.
 
Rozbłysk M8.7 
Rozbłysk M2.7


 
 
Region 2192 wciąż nie przestaje zadziwiać. Obecnie jego rozmiar to 2410j milionowych i składa się z 66 plam, co powoduje iż stał się największym regionem od jedenastu lat ustępując na razie tylko rejonowi 486 który miał rozmiar 2610j milionowych. Wciąż zachowuje klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" chociaż wczoraj stracił plamy delta w północnej części, ale kilka godzin później wytworzył kolejne w południowo wschodniej. Trzeba przyznać, że ten rejon jest niesamowity i nie wiemy ile jeszcze rozbłysków jest w stanie wyprodukować.
 
Aktywny region 2192
 
 
W ciagu najbliższych dni spodziewamy się dalej wysokiej aktywności słonecznej i nie tylko za sprawą rejonu 2192, nad równikiem po wschodniej stronie pojawia się nowy region który już wczoraj dał "próbkę" swoich możliwości, oraz starego 2181 który pojawi się na tarczy słonecznej w ciągu najbliższej doby.
 
Flara z regionu na wschodzie oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego 
 
EDIT CME : Poraz kolejny nie ma CME z rego regionu. Przyczyną jest to, że energia nie może uwolnić się z rejonu podczas rozbłysku, 2192 jest bardzo niestabilny, i tworzy duże łuki magnetyczne, prawdopodobnie potrzebujemy silnej flary która wyzwoli energię z regionu i wyrzuci materie w kosmos.
 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk
http://sdo.gsfc.nasa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj