Długi rozbłysk M2.4 oraz utrzymujący się ogromny fragment plazmy na tarczy słonecznej

Kategorie: 

Źródło: SOHO

Aktywność słoneczna znowu powoli zaczyna wzrastać, stało się tak dzięki bardzo długiemu rozbłyskowi z okolic regionów 2282 oraz 2283. Flara w swoim maksimum osiągnęła siłę M2.44.

Rozbłysk powstał z nowego rejonu który dopiero formuje się po wschodniej stronie tarczy słonecznej. Zjawisko trwało długo bo blisko dwie godziny, według pierwszych danych jakimi dysponujemy prawdopodobnie powstało CME, jednak z racji usytuowania rejonu na tarczy słonecznej nie będzie w pełnie geoefektywny. Jutro dowiemy się czy część plazmy wyrzuconej w przestrzeń kosmiczną podczas rozbłysku dotrze do Ziemskiej magnetosfery.

 

Rozbłysk M2.4

 

Kilka dni temu informowaliśmy na naszym Fb o bardzo długim łańcuchu plazmy który wytworzył się na koronie naszej dziennej gwiazdy. W tym momencie z najnowszych zdjęć wynika iż jego długość jeszcze się powiększyła a znajduję się on dokładnie na środku tarczy słonecznej.

 

W przypadku oderwania się plazmy od Słońca może czekać nas burza geomagnetyczna, jednak w przypadku tego typu zjawisk nie da się przewidzieć czy plazma oderwie się np. jutro czy za kilkanaście dni kiedy znajdzie się już po drugiej stronie naszej gwiazdy. W najbliższych dniach aktywność słoneczna powinna utrzymywać się na średnim poziomie z możliwością rozbłysków klasy M głównie z nowo powstałego rejonu 2283 oraz rejonu 2280.

 

Wiszący fragment plazmy na środku Słońca

 

 

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://solarham.net

http://www.spaceweatherlive.com

http://sdo.gsfc.nasa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika kiu7

To jest właśnie "pierzasty

To jest właśnie "pierzasty wąż Azteków."
Czarno widzę bliską i daleką przyszłość tej upośledzonej duchowo i chorej umysłowo pseudocywilizacji białego człowieka.

0
0

Skomentuj