Dalszy ciąg minimum słonecznego, dziury koronalne przyczynami burz magnetycznych na Ziemi

Kategorie: 

Źródło:

Słońce wciąż pozostaję i nie zmieni się to przed długi okres czasu w swoim minimum. Coraz rzadziej pojawiają się aktywne regiony na tarczy słonczenej a rozbłyski większe niż słaba klasa C są teraz tylko wyjątkami. Jednak minimum ma swoje plusy dla tych którzy chcą zobaczyć zorzę polarną nawet w naszym kraju. Mowa tutaj o dziurach kornalnych, których podczas minimum jest zdecydowanie więcej. 
 
 
 
Na początku tego miesiąca mieliśmy silną burzę geomagnetyczną na pozimie G2, jest to oficjalny pomiar NOAA, jednak momentami siła burzy sięgała poziomu G4 a indeks planetarny Kp sięgał 8 co umożliwiało pojawienie się zorzy polarnej na terenie naszego kraju. Burzę tą spowodowała dziura koronalna która znalazła się na środku tarczy słonecznej. Wiatr z tej dziury był na tyle silny by wyowałać silną burzę geomagnetyczną na Ziemii. 
 
 
Dziura koronalna oraz indeks Kp podczas ostatniej burzy
 


 
 
Mimo, że mamy minimum to aktualnie na środku tarczy słonecznej znajduje się aktywny region oznaczony numerem 2585 posiadający aktualnie strukturę magnetyczną "Beta-Gamma". Mimo iż do tego czasu produkował rozbłyski tylko klasy B, nie jest wykluczony powstanie z jego obrębu rozbłysku nawet klasy M. 
 
Aktywny rejon 2585



 
 
Po ostatnich problemach przez co nie były na bierząco podowane iformacje, wracamy do normalnego funkcjonowania. Najnowsze i najważniejsze informacje doty czące aktywności słonecznej będą podawane zarówno na naszej stronie jak i naszym profilu Fb. 
 
 
Źródła:
http://sdo.gsfc.nasa.gov
https://www.spaceweatherlive.com
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj