Czy Słońce wkracza w kolejne minimum swojej aktywności ?

Kategorie: 

Źródło:

Przez ostatnie blisko sześć tygodni aktywność słoneczna utrzymuje się na dość niskim poziomie i wielu z nas zastanawia się czy nadchodzi już kolejne minimum słoneczne. Z pewnością możemy stwierdzić, że okres maksimum mamy już za sobą, jednak do minimum jeszacze trochę brakuje.
 
 
 
 
Według naszych obliczeń i obserwacji Słońca wynika, że minimum zacznie się w najbliższych kilku misiącach prawdopodbnie kwiecień-maj a być może troszkę później. Zdecydowanie słabsza aktywność naszej dziennej gwiazda, słabsze rozbłyski oraz coraz większa ilość dziur koronalnych potwierdzają, że czeka nas minimum słoneczne. Warto dodać, że jeszcze przez najbliższe kilka miesięcy może pojawić się większy i aktywny rejon produkujący silne rozbłyski, jednak takie przypadki będą już na pewno rzadsze niż dotychczas a z biegiem czasu będą jeszcze bardziej maleć.
 
Ostatnia aktywność słoneczna

 
Na powyższym wykresie widać wyraźnie jak niska jest ostatnio aktywność słoneczna, tylko z pojedynczymi średnimi rozbłyskami klasy C. Tak jest już od pewnego czasu i próżno doszukiwać się rozbłysku klasy M a co dopiero klasy X. W najbliższych dniach, jednak możemy doświadczyć lekkiego wzrostu aktywności za sprawą nowo pojawiających się regionów na wschodniej krawędzi tarczy słoneczej. Jeżeli rejony będą zwiększać potencjał i aktywność na pewno pojawi się o tym stosowna informacja na naszej stronie oraz profilu Fb.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj