Co nas czeka podczas minimum słonecznego ?

Kategorie: 

Źródło:

Wszystkie znaki na Niebie i Ziemi, chociaż w tym przypadku bardziej na Słońcu wskazują na to, że okres najwyższej aktywności słonecznej w obecnym cyklu mamy już za sobą. Co nas czeka podczas minimum ? Czy na naszej gwieździe będzie zupełna cisza i spokój ? Postaramy się to wyjaśnić w tym artykule
 
 
 
 
 
 
Jak wiemy cykl słoneczny trwa przeważnie jedenaście lat, aktualnie możemy być pewni że szczyt cyklu mamy już za sobą. Ostanimi czasy próżno doszukiwać się na tarczy słonecznej regionów tak złożonych magnetycznie by było one zdolne do wyprodukowania silnych rozbłysków. Obsrwując Słońce i to co przez ostatnie miesiące dzieje się na nim można stwierdzić, że do minimum słonecznego zostało nam tak naprawdę coraz mniej czasu, co jednak nie oznacza że jeszcze nie trafią się jakieś pojedyńcze silniejsze rozbłyski.
 
 
Aktualny wygląd tarczy słonecznej

 
 
Wbrew tego co sugeruje nazwa "minimum słoneczne" wcale nie będzie nas czekał zupełny brak aktywności, po prostu na tarczy słonecznej nie będą pojawiały się większe rejony a co za tym idzie nie będzie żadnych silnych rozbłysków. W tym czasie będą pojawiać się "protuberancje" czyli plazma która odrywa się od korony Słońca i leci w przestrzeń kosmiczną w postaci CME(koronalny wyrzut masy). Kolejnym znakiem zbliżającego się minimum jest coraz większa ilość dziur koronalnych które pojawiają się na Słońce, jednak one również zwiększą nam aktywność powodując burze geomagnetyczne na Ziemi.
 
 
Dziura Koronalna

 
Czym jest dziura koronalna ?
Najprościej mówiąc jest to ciemniejszy obszar w koronie słonecznej bardzo dobrze widziany w zakresie pola rentgenowskiego. Emitują one bardzo silny wiatr słoneczny, który później powoduje powstawanie zórz polarnych na Ziemi.
Tak więc nawet podczas minimum słonecznego cały czas coś będzie się działo chociaż do tego czasu mamy jeszcze kilka miesięcy i silniejszy rozbłysk również może się trafić.
 
 
Źródła: Własne
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj