Burza magnetyczna na Ziemi i rozbłysk M

Kategorie: 

Źródło:
Już od 12 lutego do ziemskiej magnetosfery zaczęła docierać fala plazmy wyemitowanej przez wcześniejsze koronalne wyrzuty masy. Satelita ACE, który pełni funkcję wczesnego ostrzegania dla Ziemi odebrał napór wiatru słonecznego o prędkości powyżej 500 km/s

 

W szczycie naporu tego komponentu plazmy liczba fluktuacji magnetycznych była na poziomie Kp-5. Oznacza to, że nie było to zbyt silne zjawisko, ale też nie należało takiego oczekiwać po CME tej wielkości. Po okresowym zdecydowanym wzroście prędkości wiatru słonecznego nastąpiła stabilizacja tej wielkości na poziomie 400 km/s, czyli prawie normalnej.

Oprócz tego na tarczy słonecznej nadal dominuje plama 1974, ale powoli wychodzi z pola widzenia. W ciągu ostatnich 24 godzin dochodziło z tego regionu najwyżej do rozbłysków klasy C. Najsilniejszy rozbłysk w ciągu ostatnich 24 godzin osiągnął wielkość M1.1 ale wygenerowała go inna plama, oznaczona numerem 1977.

Obecnie jest 60% szans na kolejny rozbłysk klasy M i 5% szans na rozbłysk X. Aktywność słoneczna pozostaje zatem na średnim poziomie.

 
 
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Melchiorr

Jak ktoś jest wrażliwy to

Jak ktoś jest wrażliwy to głowa go boli. Dość silna burza ,magnetyczna jest tego przyczyną.

0
0

Skomentuj