Burza magnetyczna w wyniku oddziaływania dziury koronalnej

Kategorie: 

Źródło:

Myli się ten, kto sądzi, że burzę magnetyczną na Ziemi mogą wywołać tylko rozbłyski i koronalne wyrzuty masy. Bardzo często nasza planeta dostaje się pod wpływ strumienia wiatru słonecznego, który może wywołać podobnie intensywny sztorm magnetyczny. Właśnie mamy do czynienia z takim zjawiskiem.

 

Na Słońcu powstała tak zwana dziura koronalna. Jest to otwór w magnetosferze gwiazdy, który umożliwia niczym nieskrępowany wypływ cząstek elementarnych, które wielkim strumieniem omiatają przestrzeń kosmiczną. Gdy nasza planeta znajduje się w obszarze oddziaływania takiego strumienia wywołuje to efekt podobny do naporu plazmy w wyniku CME.

Burza magnetyczna zaczęła się dzisiaj w nocy i osiągnęła poziom G2, co oznacza, że jest to średniej wielkości zjawisko. Indeks fluktuacji magnetycznych Kp wskazujący poziom zaburzenia magnetosfery doszedł do poziomu 6, a to wystarcza do tego, aby mogły powstać imponujące zorze polarne.

Już nad ranem indeks Kp spadł do poziomu 5 a potem 4 co oznacza, że burza jest już na poziomie G1. Nadal jednak może dochodzić do zakłóceń pasma radiowego wysokich częstotliwości, co będzie odczuwalne szczególnie na wyższych szerokościach geograficznych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj